Motor ve Şanzıman Yağ Ne zaman ve Nasıl Değiştirilir

1 2

Motor ve Şanzıman Yağ Ne zaman ve Nasıl Değiştirilir

Otomobiller de hareketli ve birbiriyle bağlantı halinde çalışan çok sayıda parçalar bulunmaktadır. Mekanik olarak bu parçaların kendi içlerinde birbirleriyle sıkıntısız bir şekilde çalışabilmesi ve devamlılığını sürdürebilmesi için sürtünmeyi en aza indiren bir takım sıvılara gereksinim bulunmaktadır. Yağ değişimi nasıl yapılmalı? Örnek ile bahsedecek olursak direksiyon, fren hidrolikleri ve yine bunlar gibi büyük öneme sahip motor ve şanzıman parçalarının yağları gösterile bilmektedir.

Yağ değişimi

 

Yağ değişimi Yapılan Parçalar Nelerdir?

Yukarıda belirttiğimiz gibi arabalarda yağ değişimi yapılması gereken en önemli iki parça olarak motor ve şanzıman oluşturmaktadır. Kirlenen veya çalışmaktan yanan yağlar belirli periyodik bakımlar ve kontroller sayesinde değiştirilmesi gerekmektedir.

 

Motor Yağı Nedir ve Ne Zaman Değiştirilmelidir ?

Motor yağının kullanım mantığı içten yanmalı olan motorlarda birbiriyle hareket ve sürtünme halinde olan parçaların , sürtünmeyi ve korozyonu önlemek amacıyla kullanılması çok önemli ve gerekli bir unsurdur.

Yağ değişimi
Yağ değişimi

Çünkü motor yağlarının kullanım sıklığına, araç motorunun çalışma saatine ve  zamanına bağlı olarak, belirli periyodik bakımlarla birlikte değiştirilmesi gerekmektedir. Yanmış diye tabir edilen yada kirlenmiş diye tabir edilen motor yağları soğutma görevlerini yerine getirmeyerek hareket halinde çalışan parçaların aşırı ısınmasına ve kalitesiz bir şekilde çalışmasına sebep olur.  Hatta göz ardı edilmesi durumunda motor ve motor bileşenlerinde yıpranmaya ve motor arızalarına sebep olabilmektedir.

Motor yağı değişimi periyodik olarak genellikle 10 bin kilometre bakımında ve yılda 1 defa sağlıklı bir motor kullanım ömrü olması açısından yapılmalıdır. Hatta günümüzde üretilen otomobillerde üretici firmalar tarafından önerilen ve değişim zamanı marka ve modellerine göre farklık gösteren çeşitleri mevcuttur.

 • Değiştirilen yağ oranı eğer kendiniz tarafından yapılacaksa üretici firmanın araç kitapçığındaki değer ve ölçülerle belirtilen şekilde olması aracınızın motor ömrünü ve sağlığını koruyacak altın bir kuraldır.Motor Yağı Değişimi Nasıl Olmalıdır ?Motor yağı değişimi her ne kadar kolay gözükse de, aslında alanında uzman ve bilir kişiler tarafından değiştirilmesi gerekmektedir.
  Motor Yağı Değişimini Sırasıyla Şöyle Sıralayabiliriz;
 • Değiştirilecek olan motor yağının akışkan bir hal alabilmesi ve rahat işlem yapabilmeniz için motor yaklaşık olarak 5 dk kadar çalıştırılmalıdır.
 • Motor çalıştırıldıktan ortalama 5 dakika sonra kapatılıp, 7-8 dakika kadar yağın soğuması için beklenmelidir.
 • Araç bir kriko yardımıyla kaldırıldıktan sonra aracın alt kısmında bulunan motor kartelinin alt kapağı açılmalı içinden akacak olan pis yağ bir kaba doldurulmalıdır.
 • Değiştirilmek için kartelden çıkan eski yağ iyice süzüldükten sonra, yağ filtresi değiştirme işlemine geçilebilir.
 • Yeni yağ filtresi yerine takılmadan önce, eski yağ eski yağ tahliyesinin yapıldığı tapa yerine takılır.
 • Araç kriko yardımıyla tekrar düz bir zemine indirilir.
 • Bundan sonraki işlemde yazımızda belirttiğimiz gibi , aracın marka ve modeline en uygun motor yağı temin edildikten sonra, motor yağı uygun bir şekilde yağ deposuna eklenir

  Yağ değişimi
  Yağ değişimi
Motor Şanzıman Yağı Ne Zaman Değiştirilmelidir ?

Aracınızın şanzımanın sorunsuz ve sıkıntısız bir biçimde çalışabilmesi ve kullanım ömrünün uzaması için viskoz bir yağa gereksinim duymaktadır. Şanzıman yağı da aynı motor yağı gibi benzer şekilde, şanzıman iç kısımlarını yağlayarak ısı oluşumunu ve birbiriyle hareket halinde temas eden parçaların yıpranmasını önlemektedir.

 

Şanzıman yağları motor yağlarından ayırt edilebilmesi için kırmızı veya yeşil renge sahip olarak üretilmektedir. Şanzıman sıvıda yine benzer şekilde olan motor yağı gibi düzenli ve periyodik olarak değiştirilmelidir. Periyodik şekillerde değiştirilmeyen şanzıman yağları aracınızın şanzımandaki yatak ve hareketli dişliler arasında ciddi ve maliyetli arızalar oluşturabilmektedir. Hatta otomatik vitesli araçlarınızda periyodik olarak, kullanım sıklığına bağlı olmakla birlikte 70 ile 100 bin kilometrelerde değiştirilmesi önerilmektedir.

Şanzıman Yağı Nasıl Değiştirilir ?
 • Şanzıman yağı motor yağı gibi sık değiştirilmediği için bir çok kullanıcı bu konuda yeterli bilgiye sahip değil. Motor yağı değişiminde olduğu gibi, şanzıman yağı değişiminde de uzman kişiler tarafınca destek alınması elzemdir.Sırasıyla şanzıman yağı değiştirilmesi için gerekenler;
 • Araç kirko yardımıyla kaldırılır.
 • Aracin yine alt kısmında yer alan şanzıman yağı karteli tespit edilir.
 • Buradan eski şanzıman yağının dışarıye tahliye edilebilmesi için lokma takımınından uygun olan lokma anahtarı seçilerek sökülür.
 • Değişim olacak şanzıman yağının etrafa saçılmaması için bir kab yerleştirilmelidir.
 • Yeni şanzıman yağını doldurabilmeniz için, şanzımanın üstünde bulunan yağ doldurma yerinin tapası açılır.
 • Ve ufak bir huni yada hortum yardımıyla yağ şanzımana doldurulur.
 • Dolum tamamlandıktan sonra temiz yağ deposunda ki tapa yerine takıldıktan sonra sıkıca kapatılmalıdır.

 

1 yorum
 1. […] İçten yanmalı motorlarda bujiler silindir başına birer adet bulunmaktadır.Bujilerin ateşlemesi otomobilinizde yahut aracınızda  marşa basmaya başladığınız anda, aracınızın aküsü ateşleme bobinine elektrik göndermektedir. Akünün elektrik gücü bujileri ateşleyecek kadar güçlü değildir. Bunun için araçlarda elektrik bobinleri bulunmaktadır. Elektrik bobinleri araçlarda elektirik akımını güçlendirerek, bağlantı kablolarıyla bujilerin kendisine aktarmaktadır. Bujilerin uç kısmına kadar ilerleten elektrik akımı yanma odasında bulunan hava ile birlikte yakıt karışımını ateşleyerek yanma olayı meydanı getirir. […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.