Buji Arızası Belirtileri Nedir – Ne zaman Değiştirilmelidir ve Buji Değişim Fiyatları

0 1

Buji, Otomobil ve araçlarda fiyat olarak diğer parçalarının içinde belkide en ucuz parçalardan biri olarak adlandırılsa da, bujiler motor ateşleme sistemlerinin en önemli ve kilit parçasıdır. Bujiler ateşlemediği sürece motorun çalışması imkansızdır.

Bujiler Nasıl Çalışır? Çalışma Sistemi ve Prensibi

İçten yanmalı motorlarda bujiler silindir başına birer adet bulunmaktadır.Bujilerin ateşlemesi otomobilinizde yahut aracınızda  marşa basmaya başladığınız anda, aracınızın aküsü ateşleme bobinine elektrik göndermektedir. Akünün elektrik gücü bujileri ateşleyecek kadar güçlü değildir. Bunun için araçlarda elektrik bobinleri bulunmaktadır. Elektrik bobinleri araçlarda elektirik akımını güçlendirerek, bağlantı kablolarıyla bujilerin kendisine aktarmaktadır. Bujilerin uç kısmına kadar ilerleten elektrik akımı yanma odasında bulunan hava ile birlikte yakıt karışımını ateşleyerek yanma olayı meydanı getirir.

buji
buji
 • Buji Arızası Nedir – Bujilerin Arızası Nasıl Anlaşılır ?Aracınızın motorunda silindir başına birer adet buji bulunduğundan bahsetmiştik. Eğer aracınızda bir yada daha fazla bujinin arıza yapması durumunda gözle fark edecek şekilde aracınız belirti verecektir. Sizler de bu belirtilerin biri yada bir kaçı olması durumunda buji arızasından şüphelenebilirsiniz.
  buji
  buji

  Sırasıyla belirtileri şunlardır;

   

 • Ateşleme Sırasında Kesilme Yaşanması

Bujilerin çalışma prensibin de ateşlemesinden bahsetmiştir. Ateşleme sırasında kesilme yaşanmasını örnekle aktaracak olursak 6 silindirli bir aracın herhangi bir silindirinin bujisinin çalışmadığını varsayalım. Buju yada bujilerin çalışmaması sonucunda araç motorunuz kuvvetle muhtemel olarak tekletecektir ve yine yukarıda örnekle bahsettiğimiz şekilde bujilerde yanma gerçekleşmeyeceğinden dolayı  aracınızın egzozundan yakıt  kokusu gelecektir. Bunlarla beraber yine aracınızın performansında düşüklük yaşanacak ve gözle görülür derecesimde çekiş kaybı yaşayabilirsiniz.

 • Araç içinde Motor Titremesi

Bunun en önemli sebebi buji arızasından dolayı yanmamış olan yakıtın, aracınızın oksijen sensörüne doğrudan karışmasıdır. Bu sebeple arızalı  bujilerin olduğu araçların, araç çalışır vaziyette geldiğinde yüksek yada düşük rolantide çalışıyor oluşu farketmeksizin titremerelere neden sebebiyet vermektedir.

 • Motor Gücü Düşüklüğü ve Araç Güç Kaybı

Bahsettiğimiz şekilde aracınızda , bujinizin yada birden fazla buujilerinizin arızası gerçekleştiğinde aracınızın performansı büyük ölçüde düşecek ve  aracınızın çekişinde hissedilir derece bir azalma yaşanacaktır. Motorunuzun rolanti de boğuluyormuş gibi bir his vererek baygın çalışması hissedilir derecede olabilir bu tip durumlarda. Yada aracınızın gaza basıldığı sırada değil de sonrasında bir hızlanma yaşanabilmektedir gecikmeli olarak

 

 • İlk Motor Çalıştırmanız da zorlanma

Aracınızın marşa basıldığı anda sağlıklı bir buji çalışma prensibi olarak, yanmayı meydana getirmesi gerekmektedir. Ancak arızalı bujilerde bu sağlıklı şekilde yapamamaktadır. Aracınızı ilk çalıştırırken uzun sure marşa basarak aracınızın, marş almasını bekliyorsanız bujilerinizden kaynaklı bir problem yaşıyor olabilirsiniz.

buji - motor
buji – motor
 • Yakıt Tüketiminde Artım Gerçekleşebilir

Aracınızın yine bujilerinde oluşan arıza sonucunda motor silindir bloğunuzun içinde bulunan yakıt sağlıklı ve verimli bir şekilde yanmaz ve bu sebepten bir çekiş kaybı yaşar.  Sürücü bu durumu eğer farketmez ise çekiş gücündeki, güç kaybından dolayı gaza daha fazla basma ve bu sebepten daha fazla yakıtın aracınızın hızlanması için yanması gerekebilir. Bu durum araç sahibinin daha fazla yakıt tüketmesine seebebiyet vermektedir.

 

 • Araç Gösterge Panilinde Bujilerin Arızası

Yüksek modelli araçlarda, bilgisayar beyinli diye tabir edilen gösterge paneli bulunmaktadır.Bu panel üzerinde sürücüleri uyarmak maksadıyla ikaz veren OBD-II arıza kodları bulunmaktadır. Sistem oluşan buji arızasını bilgisyar sayesinde gösterge paneline aktarıp bujiden kaynaklı sıkıntı oluduğu ikaz ışını yada yazısını yazabilmektedir. Genellikle 2000+ Model ve üstü araçlarda bu bulunmaktadır.

buji - gösterge paneli
buji – gösterge paneli

 Bujilerin Değişimi Ne Zaman ve Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Bujilerin kalitesi, kullanım ömürleri periyodik olarak değişimi ateşleme sistemi ve aracınızın ömrünü uzattığı unutulmamalıdır. Bir çok değişik markası ve tipi bulunmaktadır. Bu bujilerin ömrü kalitesi ve kullanılan malzemesine göre değişmektedir. Sağlıklı bir buji ve aracınızın uzun ömürlü minimum seviyede yıpranma gerçekleşmesi için aracınızın ortalama 30 bin kilometrede değiştirilmesini tavsiye edilmektedir. Bu sebepten dolayı arıza durumu hissetiğiniz an buji kontrolleri sağlanmalıdır.

Bujilerin Değiştirme Fiyatları Ne Kadar ?

Yazımızı yazdığımız (12.12.2020) itibariyle marka ve kaliteleri farklı olmaklaberaber piyasadaki bujilerin 1 tanesinin fiyatları ortalama 45-90 tl arasında değişmektedir. Buji değiştirme işlemi kolay olmakla beraber bilmeyenler için uğraştırıcı olabilmektedir. Buji değişimini kendiniz yapabilmeniz için buji değişim anahtarı temin etmeniz gerekmektedir. Eğer bu konularda tecrübe sahibi değilsiniz ortalama 20-30 tl arasında işçilik ücreti ödeyerek buji değişimini gerçekleştirebilirsiniz.

Konuyla Alakalı Diğer bir yazımız;   Motor ve Şanzıman Yağ Ne zaman ve Nasıl Değiştirilir

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.